Czy PlayStation 5 powstanie?

Poprzednia wersja PlayStation do sprzedaży trafiła w 2013 roku. Już dwa lata później media branżowe zwietrzyły sensację, polegającą na zapowiedzi przygotowywania przez Sony wersji PlayStation 5.

Główną przesłanką, która doprowadziła do wniosku, że takie prace trwają, stało się ogłoszenie umieszczone na stronie internetowej firmy, poprzez które Sony poszukiwało starszego dewelopera gier. Przedmiotem ogłoszenia była co prawda pomoc w rozwoju gier, jednak dziennikarze szybko zasugerowali, że nie chodzi o gry nowej generacji, a PlayStation 5.

W listopadzie 2016 roku, zamiast spodziewanej zapowiedzi PlayStation 5, na rynku pojawiła się jednak konsola PlayStation 4 Pro, czyli wzmocniona wersja ostatniego dziecka Sony. Niektóre osoby sugerowały nawet, że nowy wynalazek powinien nosić nazwę PlayStation 5, z tym jednak nie zgodzili się eksperci. Nowa wersja „czwórki” to zaledwie dwukrotny wzrost mocy konsoli – zbyt mały, by móc mówić o konsoli nowej generacji. PlayStation 5 powinno być konsolą odpowiednio mocniejszą od pierwszej wersji PlayStation 4. W międzyczasie zresztą Microsoft zapowiedział, że pod koniec 2017 roku wypuści na rynek konsolę Scorpio…

Użytkownicy tego rodzaju sprzętu uporczywie dywagują na temat tego, kiedy kolejne dziecko z rodziny PlayStation ujrzy światło dzienne. Analiza faktów pokazuje, że – jeśli w ogóle – nieprędko. Zupełnie niedawno na rynku powitaliśmy serię Polaris, której wersja custom trafiła na PlayStation 4 Pro. Zakładając, że współpraca Sony z AMD będzie kontynuowana, ewentualne powstanie PlayStation 5 będzie ściśle skorelowane z działaniami kontrahenta. AMD poświęciło sie pracy nad projektem kart graficznych opartych na chipach Vega. Ta właśnie karta Vega wzmocniła Xboxy Scorpio. Jeśli zatem PlayStation 5 jest realnym pomysłem, karta graficzna Vega – odpowiednio przebudowana, by nie powielać rozwiązań Xboxa – będzie dobrym wyjściem, jednak nie na moment najbliższy [1].

Do wszelkich przecieków związanych z powstaniem PlayStation 5 ustosunkowała się zresztą sama firma. Szef Sony na pytanie, kiedy pojawi się na rynku PlayStation 5, enigmatycznie odpowiedział, że pytanie powinno brzmieć, czy taką konsolę na rynku zobaczymy. Oznaczać to może, że to, co planuje Sony, będzie zupełnie nowym działaniem, które zmodyfikuje dotychczasową politykę funkcjonowania firm na rynku konsol.

Być może to, że zamiast spodziewanej PlayStation 5 pojawiła się wzmocniona wersja czwórki oznacza, że Sony zamierza pracować nad dotychczas istniejącymi modelami do czasu, aż rozwój technologii oraz infrastruktury sieciowej pozwoli na zaproponowanie klientom zupełnie nowych opcji.

Dodaj komentarz