Daję słowo, że warto! Scrabble

Grę w Scrabble znają wszyscy. To absolutna klasyka gatunku, rozrywka polecana dzieciom przez nauczycieli i rodziców, jednocześnie świetnie integrująca pokolenia. Zasady gry są banalnie proste: w grze należy uzyskać jak najwięcej punktów poprzez układanie wyrazów ze specjalnie punktowanych liter. Dodatkowe premie punktowe można uzyskać dzięki ułożeniu literki na polu oznaczonym w specjalny sposób.

W Scrabble można grać dwuosobowo lub w większej grupie. W zasadzie w każdej kombinacji gra pozostaje atrakcyjna dla uczestników. Z jednej strony pobudza mózg do pracy, z drugiej pozwala czerpać radość z zabawy. Najlepiej w grze sprawdzają się jednak osoby oczytane. Jeśli ktoś ma ubogi zasób słownictwa, a szczytem możliwości jest dla niego skonstruowanie pięcioliterowego słówka, zapewne szybko się zniechęci.

Niektórzy mówią, że w porównaniu z nowoczesnymi, narracyjnymi planszówkami Scrabble wypadają dość słabo. Gra jest atrakcyjna, ale na dłuższą metę może znudzić, jeśli jednak zadamy sobie nieco więcej trudu, możemy próbować nawet osiągnąć mistrzostwo. I słowo: mistrzostwo wydaje się tu kluczem, ponieważ Scrabble jest grą, która stała się przedmiotem międzynarodowych zmagań. Rokrocznie organizowane są mistrzostwa świata. Pasjonaci gry w Scrabble tworzą oficjalne listy dopuszczalnych wyrazów w poszczególnych językach, choć na potrzeby domowych zmagań wystarczającą pomocą w arbitrażu kwestii spornych powinien okazać się słownik języka polskiego.

Niezależnie od tego, jaki będzie finał, przygodę ze Scrabble warto przynajmniej rozpocząć, bo rzeczywiście plansza i kartoniki z literami mogą stać się miłym sposobem na spędzenie wieczoru.

Dodaj komentarz