Half-Life 2, czyli gra trochę logiczna

Osobom, które poszukują gry akcji, ale wymagającej logicznego myślenia, specjaliści od gier komputerowych gorąco polecają Half-Life 2.

Jak można wnioskować z nazwy, to kontynuacja wcześniejszej produkcji opartej na tym samym świecie. Akcja gry osadzona jest w mieście City 17, w nieokreślonej do końca przyszłości. Bohaterem rozgrywki jest Gordon Freeman – naukowiec, który zostaje wysłany w niebezpieczne środowisko, stanowiące pokłosie incydentu, do którego doszło w kompleksie badawczym. Freeman chce przeżyć i aby to osiągnąć, musi podjąć walkę zarówno z wrogami, jak i narastającymi wokół trudnościami. Na szczęście liczyć może na byłych współpracowników oraz mieszkańców miasta, pragnących zmienić obowiązujący stan rzeczy.

Przeciwnikami tytułowego bohatera Half-Life 2 jest przede wszystkim rasa Obcych, określanych mianem Kombinatu. Potyczki głównego bohatera nie zmierzają tak naprawdę ku ostatecznemu rozwiązaniu: gra kończy się w pewnego rodzaju zawieszeniu, otwierając pole do popisu dla kolejnej części Half-Life 2.

Charakterystyczne dla gry Half-Life 2 jest to, iż główny bohater przez całą rozgrywkę nie odzywa się ani słowem. Jednocześnie jest jedynym punktem odniesienia całej akcji, wydarzenia oglądamy wyłącznie jego oczami, nie mamy do czynienia z żadnymi przerywnikami, przeskokami czasowymi czy przerwaniem ciągłości wydarzeń. Jest to funkcjonalność, którą twórcy gry przenieśli z części pierwszej, a która była krytykowana przez graczy. Osoby dystansujące się od tego rozwiązania wskazywały, że w znacznym stopniu ogranicza ono możliwość prezentacji informacji pobocznych lub po prostu tych, które samemu bohaterowi Half-Life 2 z jakichś przyczyn mogą być nieznane. Producent wyjaśniał jednak, że to celowy zabieg. Od samego początku w Half-Life 2 i częściach wcześniejszych chodziło bowiem o połączenie doznań postaci i gracza w jedno.

Zmianie nie uległ także w stosunku do poprzednich części sposób gry w Half-Life 2. Gracz przechodzi przez poziomy, spotykając się z wrogami oraz postaciami NPC, rozwiązując przy okazji zagadki i łamigłówki, wymagające wykorzystania wiedzy. Jako przykład można podać często przywoływaną szaradę, nakazującą ułożyć cegły z jednej strony pochylni w taki sposób, by móc ją pokonać bezkolizyjnie. Znajomość reguł fizycznych i matematycznych jest w Half-Life 2 równie ważne, co konwencjonalna broń.

Początkowo gracz może skorzystać ze sporej liczby podpowiedzi do gry, które pozwolą nowicjuszom sprawnie opanować sterowanie, dobór broni oraz opcji gry. Ta funkcjonalność spotkała się z aprobatą graczy. Gra Half-Life 2 w ogóle stała się jednym z tytułów najlepiej przyjętych przez graczy i krytyków. Mimo upływu lat, nie schodzi z tego poziomu. Kilkadziesiąt wyróżnień Gra Roku przyznanych przez różne tytuły i wysokie noty w punktacji sprawiły, że to pozycja, którą warto się zainteresować. Czasopismo Maximum PC przebiło wszystkie noty, dając Half-Life 2 11 na 10 możliwych punktów (sic!) i nazywając pozycję najlepszą grą w historii. Pozostali recenzenci z reguły byli zgodni, jedyne zastrzeżenia dotyczyły wymagań technicznych. Aby Half-Life 2 prawidłowo ruszyła, na komputerze musiała być zainstalowana usługa Steam. Sama instalacja gry zaś do przyjemności nie należała.

Popularność serii doprowadziła do wydania gadżetów związanych z grą.

Dodaj komentarz