Jak grać w warcaby?

Warcaby bardzo często bywają traktowane, z pogardą zupełnie im nienależną, jako młodszy brat szachów, a – co za tym idzie – gra przeznaczona dla osób, które z szachami nie bardzo sobie radzą. To opinia zupełnie niesprawiedliwa, bowiem dobra gra w warcaby także bywa sztuką. Co więcej, mnogość odmian sprawia, że możliwości gry są w zasadzie nieskończone i nie sposób się nimi znudzić.

Warcaby klasyczne to gra, do której niezbędna jest kwadratowa plansza, składająca się z boku podzielonego na 8 pól, pokolorowanych naprzemiennie na czarno i biało. Każdy gracz na początku rywalizacji ma 12 pionów ustawionych na polach ciemniejszych. Celem gry jest pozbawienie przeciwnika wszystkich pionów lub zablokowanie ich ruchów. Jeśli żaden z graczy nie jest w stanie wywalczyć takiego rezultatu, potyczka w warcaby kończy się remisem.

Jak wspomniano już wyżej, istnieje ogromna liczba odmian warcabów. Główne różnice, pozwalające pogrupować odmiany, są związane z rozmiarem planszy, dostępną liczbą pionów, regułami dotyczącymi bicia i sposobów poruszania się damki. Wśród popularnych odmian wyróżnia się także warcaby polskie, określane również mianem stupolowych. W ich przypadku plansza ma 10 pól na 10, a obowiązujące zasady są takie jak w przypadku międzynarodowych zasad. Na planszy klasycznej grać można w warcaby angielskie, hiszpańskie, rosyjskie, włoskie i czeskie. Warcaby kanadyjskie wykorzystują planszę 12×12.

Biorąc pod uwagę narodowości mistrzów, najsilniejsi w warcabach są Rosjanie. Centrum życia tej gry stanowi jednak Holandia i to w lidze holenderskiej grają najlepsi zawodnicy świata.

Dodaj komentarz