Minecraft – rozrywka dla wtajemniczonych

Osobom, które nigdy nie próbowały grać w Minecraft, trudno będzie wytłumaczyć, na czym polega fenomen tej rozgrywki. Z kolei gracze, którzy kiedykolwiek zaangażowały się w grę, chętnie do niej powracają, spędzając przy ekranie komputera całe godziny.

Minecraft pozwala graczom budować oraz niszczyć rozmaite obiekty w świecie gry, który generowany jest losowo. Brzmi tajemniczo, jednak świat Minecrafta otwiera przed graczem możliwości tworzenia oraz niszczenia, a także zbierania surowców. Istnieje wiele trybów gry, rozgrywka stwarza również możliwość rywalizacji drużynowej.

Pierwszy Minecraft w wersji testowej ujrzał światło dzienne w 2009 roku, dwa lata później na rynku pojawił się Minecraft dedykowany komputerom osobistym. Kolejnymi dziećmi serii była wersja na konsole oraz urządzenia mobilne. Gra zdobyła popularność w gigantycznej skali, do tego poziomu, w którym co roku zaczęto organizować konwent MineCon. Sukces gry spowodował, że rynek gadżetów nawiązujący do gry rozbudował się do ogromnych rozmiarów, a każdy gracz chciał mieć coś, co swoją stylistką wskazywało na Minecraft.

Minecraft jako gra nie stawia przed graczem żadnych konkretnych celów. Liczy się przetrwanie w świecie gry. Ideą rozgrywki jest budowa, a następnie dekonstrukcja obiektów składających się z charakterystycznych dla Minecrafta sześcianów. Świat gry tworzą bowiem bloki, które układane są w strukturze siatki i reprezentują różne elementy przyrody. Bloki te są rozbijane, a następnie także przekształcane w obiekty zupełnie inne. Choć gra nie narzuca konsekwencji w poruszaniu się, budowane bloki muszą być tworzone w obrębie trójwymiarowej siatki.

Świat Minecrafta tworzy się na bieżąco podczas poruszania się po nim. Teoretycznie istnieją ograniczenia w poruszaniu się po świecie w górę i dół, jednak długość i szerokość mapy rozprzestrzenia się w zasadzie w nieskończoność.

Minecraft dostępny jest w wersji darmowej oraz płatnej, a w każdej z nich można toczyć rozgrywki jedno- i wieloosobowe. Warto spróbować, mając na uwadze, że Minecraft naprawdę wciąga.

Dodaj komentarz