Must have, czyli Monopoly

W Monopoly grał chyba każdy. To kultowa już gra, która polega na handlu i zarządzaniu nieruchomościami w taki sposób, aby wykupić ich najwięcej i uzyskać w związku z ich posiadaniem maksymalny profit. Każdy gracz rozpoczyna na polu Start i, okrążając planszę, wykupuje kolejne nieruchomości, buduje na ich terenie domy oraz hotele, przy okazji płacąc czynsz przy wkraczaniu na teren rywala.

Na gruncie podstawowej wersji Monopoly powstała niezliczona ilość odmian gry, sam pomysł zaś stał się kanwą dla innych gier planszowych opartych na bardzo podobnej koncepcji. Polacy korzystać mogą z ogólnopolskiej edycji lub z edycji opracowanej z myślą o naszym kraju. W wersji Monopoly Polska na planszy znajdują się 22 miasta, które uzyskały najwięcej głosów w ankiecie internetowej. Odnajdziemy tu miasta takie jak Bydgoszcz, Katowice, Wrocław czy Warszawę, ale również miejscowości znacznie mniejsze: Chojnice, Piotrków Trybunalski czy Rybnik. W 2015 roku, z okazji 80. urodzin gry, do sklepów trafiła edycja specjalna Monopoly Kraków – gra, w której niebagatelny udział mieli mieszkańcy tego miasta. Poprzez głosowanie krakowianie mieli możliwość wytypowania miejsc najdroższych i najtańszych. Bank rozbił Wawel, najtańsza okazała się Nowa Huta.

Polski klient, szukających nowych inspiracji, może na półkach sklepowych wybierać spośród kilku różnych gier nawiązujących do konwencji Monopoly. To przede wszystkim Eurobiznes, który na swojej planszy umieścił najsłynniejsze miasta europejskie, oraz bardzo podobny Euromonopol. Bardzo ciekawą, choć dość zapomnianą grą, jest Cosmic, gdzie na poszczególnych polach zamiast miast znalazły się planety oraz kopalnie minerałów, gracze zaś budują bazy i kolonie zamiast znanych z oryginału domków i hoteli. Na sklepowych pólkach dostępny jest między innymi Bankrut, gdzie na polach umieszczono ulice polskich miast, Fortuna, nawiązująca do hoteli i zabytków Warszawy sprzed I wojny światowej oraz Biznes po polsku. W przypadku tej ostatniej pozycji pola reprezentują firmy znane z prawdziwego życia, zawody, funkcje polityczne. Nieruchomości zostały zastąpione inwestycjami.

Mimo tego, a może właśnie z tego powodu, że Monopoly zainspirowało innych twórców do tworzenia własnych wariacji na temat, okazyjnie wydawane są edycje specjalne Monopoly przeznaczone dla miłośników gatunku. Istnieją zatem edycje dostosowane do dzieci, kilka lat temu na sklepowych półkach pojawiła się także gra, w której zrezygnowano z papierowych pieniędzy, a wprowadzono przelewy i karty płatnicze. Wariant ten niczym nie różni się od standardowego Monopoly poza formą płatności.

Obecnie w fazie projektu jest Monopoly dedykowane fanom science-fiction. Edycja jest limitowana i ma w swoim wyglądzie, zasadach oraz formie nawiązywać do opowieści o klingonach.

Przeszukując sieć możemy odnaleźć bardziej zaawansowane edycje Monopoly: całe ze złota, wykonane przez jednego z jubilerów, metalowe czy utrzymane w konwencji steampukowej. Twórcy gry nie chcą pozostać w tyle za technologiami mobilnymi i zachęcają użytkowników do korzystania ze specjalnej wersji Monopoly na iPada.

Dodaj komentarz