Stanąć w grze, czyli okulary VR

Jeszcze do niedawna wirtualna rzeczywistość wydawała się czymś bardzo… wirtualnym właśnie. Dzisiaj wiemy już, że okulary VR sprawiają, że poczucie świata gry na własnej skórze i przybliżenie do siebie wirtualnej rzeczywistości wcale nie jest pieśnią przyszłości. Okulary VR to gadżet, który z powodzeniem może wykorzystać posiadacz smartfona, nie rujnując przy tym przesadnie domowego budżetu.

Okulary VR są możliwe do wykorzystania dzięki rewolucyjnemu pomysłowi Google. W zależności od tego, czy smartfon wyposażony jest w Android czy iOS, wystarczy pobrać odpowiednią aplikację i dokupić okulary VR, by mieć rzeczywistość wirtualną na wyciągnięcie ręki.

Pierwowzorem wszystkich modeli stały się okulary Google Cardboard. To najprostsza z możliwych, kartonowa (!) konstrukcja w śmiesznie niskiej cenie. Od czasu tego wynalazku na rynku pojawiły się modele dobrze dopracowane, wykonane z plastiku i wyposażone w taki sposób, by zapewnić użytkownikowi maksymalną wygodę, jeśli jednak nie mieliśmy nigdy styczności z tego typu technologią lub po prostu chcemy zweryfikować nasze wrażenia, warto zacząć właśnie od Google Cardboard. Cena około 20 złotych jest niezłym wkładem na początek.

Na rynku dostępna jest polska marka Modecom Volcano Blaze. To bardzo proste okulary VR, w swej prostocie jednak bardzo efektowne i skuteczne. Przed ich kupnem należy jednak sprawdzić wymagania techniczne, gdyż przekątna ekranu smartfona powinna mieścić się w granicy 4,5 do 5,7 cala. Korzystanie z okularów jest bardzo wygodne, gdyż producent wprowadził do nich wiele przydatnych rozwiązań technologicznych. Są to więc przyssawki, pozwalające pewniej umocować smartfon, wyposażenie okularów w kontroler bezprzewodowy pozwalający sterować grami, wbudowanie miękkiej, wentylowanej gąbki. Producent pozwolił także na regulowanie ostrości soczewek oraz ich rozstawu. Okulary VR tego typu to koszt około 200 złotych[link].

W podobnej cenie kupić możemy okulary VR BOX II. Mają one bardzo podobne parametry i sposób wykonania. Mają jednak znacznie szerszy zakres tolerancji przekątnej, dzięki czemu będą odpowiednie dla sprzętów o przekątnej od 3,5 do 6 cali. Taka rozbieżność sprawia, że okulary doskonale pracują z większością dostępnego na rynku sprzętu. Zastosowano tutaj soczewki asferyczne, poprawiające jakość obrazu. Osoby, zmagające się z wadami wzroku, mogą ten model stosować razem z codziennymi okularami korekcyjnymi.

Taka sama przekątna ekranu jest akceptowana przez okulary 3D 360 Shinecon. Współpracują one w zasadzie z każdym typem smartfona. Również wyposażone są w soczewki asferyczne, również zapewniają regulację rozstawu soczewek, a na dodatek można kontrolować ich odległość od oczu. Podobne parametry mają okulary Ritech 3D II, które różnią się nieco wyglądem od wymienionych wcześniej modeli, jednak zasada ich działania pozostaje niezmienna. Dodatkowo jest to jedna z najtańszych opcji, ponieważ kupić je możemy już za niecałe 100 złotych.

Wybór okularów VR w cenie mieszczącej się w 200 złotych jest na rynku naprawdę duży. Jesli nie jesteśmy przekonani co do tego typu technologii, rozpocząć można od kartonowego tworu Google, a później przejść do konstrukcji wygodniejszych i bardziej zaawansowanych. Każdorazowo sprawdzić jednak należy parametry naszego smartfonu.

Dodaj komentarz