Super Mario Bros – w czym tkwi tajemnica sukcesu

Kiedy Shigeru Miyamoto wymyślił Super Mario Bros, nie spodziewał się zapewne, że jego dziecko spotka się z aż tak ciepłym przyjęciem. Minęło już 31 lat od czasu, gdy platformówka została wypuszczona przez Nintendo na rynek. Początkowo była ona dostępna właśnie na konsole firmy. Od tego czasu na całym świecie sprzedano ponad 40 milionów egzemplarzy gry, co sprawiło, że Super Mario Bros znalazł się na piątym miejscu w rankingu gier najlepiej sprzedających się w historii.

Super Mario Bros to postać, którą doskonale kojarzą nawet osoby, nie mające wiele wspólnego z grami komputerowymi i konsolowymi.

Postać Mario po raz pierwszy pojawiła się w grze powstałej na początku lat 90. W rozgrywce pod wielce mówiącym tytułem Donkey Kong, Mario nazywał się jednak zupełnie inaczej: Jumpman. Inna była także jego profesja, był bowiem hydraulikiem, a nie stolarzem. Mario powrócił w drugiej części gry, gdzie z kolei wcielił się w rolę czarnego bohatera, którego gracz musiał zwalczyć.

W Super Mario Bros celem tytułowego bohatera jest uratowanie księżniczki Toadstool, która została uprowadzona przez czarny charakter gry. Mario wspierany jest przez Luigiego, którym steruje drugi gracz. Obaj, łącząc siły, odkrywają świat Mushroom Kingdom, walcząc z wrogiem i próbując zrealizować narzucony fabułą rozgrywki cel.

Po świecie Super Mario Bros porozrzucane są monety oraz cegiełki. Te pierwsze Mario może zbierać, w te drugie zaś uderzać, aby odkryć dodatkowe monety lub bonusy. Gdy cegiełka będzie skrywała w sobie czerwony grzybek, Mario powiększy się i będzie bardziej odporny na wrogie ataki.

Wyzwaniem dla gracza jest wypełnienie misji tak, by nie stracić życia. Dodatkowe szanse na przeżycie uzyskuje się za zdobycie odpowiedniej ilości monet. Życie zaś stracić można poprzez przegranie walki z przeciwnikiem. Mario atakuje ich w jeden tylko sposób: wskakując na nich. W zależności od typu rywala, jego reakcje mogą być jednak zupełnie różne: od spłaszczenia i pokonania, po możliwość odbicia się od wroga, aż po bezpośrednie zagrożenie życia, którego trzeba spróbować uniknąć.

Super Mario Bros to osiem światów gry, z których każdy zbudowany jest z czterech poziomów. Na ostatnim poziomie tytułowy bohater gry toczy rozgrywkę ostateczną. Gromadząc bonusy, Mario zyskuje możliwość otwarcia specjalnych rur – kanałów, transportujących go na wyższe poziomy, z pominięciem niektórych etapów.

Wielu graczy z pewnym zdumieniem odkryło tzw. minusowy poziom w Super Mario Bros. Tak naprawdę była to inna, zapętlona wersja jednego z poziomów, do której dostać można się było wykorzystując bug w grze. Problemem był fakt, że z minusowego poziomu nie sposób było wydostać się w trybie normalnym, jedynie przez restart konsoli. Twórcy gry nie przewidzieli takiego obrotu sprawy, odkrywszy go jednak, postanowili wykorzystać i w kolejnych wersjach gry stworzyli ich więcej, wiążąc ze sobą. Wówczas nie były one już przypadkowe.

Od początku przypadkowy nie był za to strój Mario. Wynikał on, niestety, z ograniczeń systemowych konsoli i do tych wymogów technicznych dopasowano kolorystykę. Czapka z kolei miała zaoszczędzić implementacji włosów i ich ruchu oraz mimiki w zakresie czoła i brwi. Wąsy natomiast pozwoliły pominąć projektowanie różnorodnych wyrazów twarzy.

Twórcy gry, pracując nad Super Mario Bros, nie przewidzieli aż tak ogromnego komercyjnego sukcesu przedsięwzięcia. Na pierwszym etapie wsparte ono było pomysłem dystrybucyjnym, polegającym na dodawaniu gry do zakupionych konsoli. Później spirala nakręcała się samoistnie.

Do legendy przeszła również ścieżka dźwiękowa, której twórca – Koji Kondo chciał przede wszystkim płynnie połączyć ją z odgłosami skoków i ataków. Miał przy tym wolną rękę i zaufanie opłaciło się, ponieważ obecnie muzykę związaną z Super Mario Bros kojarzą praktycznie wszyscy. Sam Mario jest zaś ikoną popkultury i najbardziej popularnym bohaterem gier komputerowych.

Super Mario Bros doczekał się wielu kontynuacji. Niektóre z nich są warte uwagi, inne lepiej zapomnieć. Wraz z kolejnymi tytułami zmieniał się również wizerunek samego Mario, choć do legendy przeszedł jednak ten pierwotny.

Oprócz gier komputerowych światem najsłynniejszego na świecie hydraulika stał się również film. Mario jeszcze w latach 80. stał się bohaterem animowanego serialu Przygody braci Mario, w latach 90. zaś filmu Super Mario Bros. Produkcje te jednak nie cieszyły się popularnością równą przeniesieniu na ekrany kin gry Tomb Raider. Na fali popularności Mario powstały również nieoficjalne nawiązania i kontynuacje, nie uzyskały one jednak powodzenia takiego jak pierwowzór.

Dodaj komentarz