Szukając klasyki… GTA (Grand Theft Auto)

O GTA (Grand Theft Auto) słyszał chyba każdy, kto kiedykolwiek miał styczność z grami komputerowymi. Pozycja wydana przez Rockstar Game zasłynęła jako jedna z bardziej kontrowersyjnych w historii gier, przy okazji zaś związana z ogromnym sukcesem. Na świecie sprzedano łącznie ponad 200 milionów egzemplarzy gier z serii GTA (Grand Theft Auto).

Pierwsza część serii wydana została w roku 1997. Do dzisiaj rodzina GTA (Grand Theft Auto) liczy kilkanaście pozycji. Przełomem dla całości stała się trzecia część, która – jako pierwsza – była całościowo utrzymana w konwencji 3D, a gracza mogła zachwycić perfekcyjnym, jak na tamte czasy i możliwości technologiczne, odwzorowaniem praw fizyki i złożonością gry. Zastosowanie trójwymiarowości spowodowało, że gra stała się jeszcze bardziej agresywna i brutalna, co spotkało się z różnego rodzaju kontrowersjami.

Po raz pierwszy w serii GTA (Grand Theft Auto) gra stała się grą fabularną w pełnym znaczeniu tego słowa. Gracz przedstawiony został wobec konieczności zemsty na dziewczynie, która zdradziła głównego bohatera w czasie organizowanego wspólnie napadu na bank. Produkcja zadbała o szczegół: specjalnie na potrzeby rozgrywki nagrane zostało kilka godzin radiowych audycji, z których każda preferowała inny typ muzyki. Nie zabrakło także audycji radiowych, w których gośćmi były ciekawe osobowości ze świata.

Grze brakowało kilku istotnych elementów, jednak recenzenci i gracze przyjęli ją bardzo entuzjastycznie.

Braki poprzedniej części i dodatkowe opcje oferowała kolejna pozycja z rodziny GTA (Grand Theft Auto), wydana w 2002 roku część pt. Grand Theft Auto: Vice City. Poprawiona została grafika, gracz miał możliwość skorzystania z dodatkowych środków transportu, takich jak motocykl czy helikopter, mógł kupować firmy, posiadłości i zarabiać pieniądze na kursowaniu autobusem miejskim. Kuszącą opcją była możliwość napadania na sklepy. Pojawiło się kilkanaście nowych pojazdów, których technikę poruszania się poprawiono. Kolejne części GTA (Grand Theft Auto) przynosiły kolejne nowości. Postać w latach kolejnych mogła korzystać z usług fryzjera, kupować odzież, odwiedzać restauracje i uprawiać sporty. Zwiększyły się także możliwości używania broni, do której dołączyły narzędzia mniej oczywiste, takie jak wibrator, łopata czy aparat fotograficzny.

W pierwszej części gracz miał do dyspozycji jedynie cztery rodzaje broni. Wraz z kolejnymi odcinkami GTA (Grand Theft Auto) arsenał ten ulegał rozbudowaniu. W każdej części można było wykorzystywać pięści głównego bohatera, jednak dopiero w trzeciej części do puli środków możliwych do zastosowania dołączyło pobicie ze skutkiem śmiertelnym. Podobnie rozbudowywano zasób dostępnych pojazdów. Obecne serie w zasadzie nie pozostawiają głównemu bohaterowi ograniczeń: swobodnie korzystać on może z aut osobowych, przez jednoślady i komunikację miejską, aż po hydroplan, karawany czy łodzie.

Na przestrzeni rozwoju gry zmieniła się również rola policji. W pierwszej wersji była to policja w najbardziej tradycyjnej odsłonie, w kolejnych odcinkach pojawiły się oddziały FBI, SWAT oraz żołnierze.

Cała seria GTA (Grand Theft Auto) w opinii publicznej zyskała miano gry zakazanej, brutalnej, niepoprawnej, takiej, która może spowodować nawet wykrzywienie społeczeństwa.

Fabuła poszczególnych gier GTA (Grand Theft Auto) nie jest ze sobą powiązana. Gracz za każdym razem wciela się w rolę gangstera, w każdej części jednak wykonuje inne zadania.

Gra GTA (Grand Theft Auto) ukazywała się w różnych wersjach. Regułą stało się jednak, że wersje przeznaczone na konsole ukazują się zwykle kilka miesięcy wcześniej niż wersje na PC.

Dodaj komentarz